8 שעות מול הלפטופ: האם אתם סובלים מתסמונת ראיית מחשב?

תסמונת אשר הופכת לנפוצה יותר ויותר היא תסמונת ראיית מחשב. מדובר בתסמונת שאינה פוסחת על אף אחד, ומתרחשת בעקבות שהייה ממושכת אל מול המסך. מהם התסמינים וכיצד מטפלים? על כך – במדריך הבא.

תסמונת ראיית מחשב: הגיע הזמן להכיר את אחת התופעות המטרידות של המאה ה-21

השהות הארוכה אל מול החשב גובה מחירים, בין אם מדובר בכאבי כאב או ראייה מטושטשת. אולם, לא רבים מודעים לעובדה כי בעשור האחרון נרשמו יותר ויותר מקרים של מבוגרים אפילו צעירים וילדים אשר מאובחנים עם תסמונת ראיית מחשב (CVS) ומתרחשת בעקבות חוסר היכולת של מערכת הראייה לקלוט את מסך המחשב או הטאבלט, ובהתאם לכך המאפיינים של התסמונת כוללים בין היתר: יובש באזור העיניים, כאבי ראש, סחרחורת וכפל ראייה. ככל שלא מטפלים בתסמונת, היא עלולה להחריף ולשבש באופן משמעותי את שגרת החיים. בשל כך, אם אתם עובדים זמן רב אל מול המחשב וחשים כאבים כמו גם אדמומיות או דמעות לא רצויות – זה הזמן להזמין תור לרופא עיניים, לצורך אבחון וטיפול.

8 שעות מול הלפטופ האם אתם סובלים מתסמונת ראיית מחשב

כיצד מטפלים בתסמונת ראיית מחשב?

לאחר שקבעתם תור אצל רופא העיניים, יתבצעו סדרה של בדיקות בכדי לשלול מחלות אחרות כמו דלקת בעיניים או קוצר ראייה. במידה ואכן הרופא אבחן כי מדובר בתסמונת, הטיפול מתבצע באופן תרופתי ועצמאי: שימוש בטיפול ג'ל המקלות באופן משמעותי על התסמינים של יובש בעיניים. נוסף לכך, מומלץ להקפיד ולקחת הפסקות של לפחות 20 דקות ממסך המחשב. דרך נוספת ומומלצת להתמודדות עם התסמונת היא לארגן מחדש את חלל העבודה כדי לשבת נכון מול המחשב, כך שהמחשב שהמרפקים יהיו בזווית של 90 מעלות בזמן העבודה. אם אתם עובדים בסמוך למזגן, הקפידו שלא להפנות אותו ישירות לאזור הפנים כמו גם להימנע ככל האפשר מעבודה בחושך. תאורה נכונה יכולה לסייע בעבור הפחתת הלחץ באזור העיניים, ולכן ההמלצה של רופאים היא להקפיד ולעבוד בתאורה טבעית בלבד.

תופעה אשר הולכת וצוברת תאוצה

לצערנו, אנו עדים למספרים הולכים וצומחים בכל הקשור לתסמונת. הסיבה לכך היא קצב החיים והעבודה כי רובנו עובדים במשך שעות רבות אל מול המחשב, מבלי להבין את ההשלכות. בשל כך, נדרש לבצע צעדים כדי להימנע עד כמה שאפשר ממאמץ של העיניים – החל מלקיחה של הפסקות ארוכות ככל האפשר ועד שימוש בטיפות עיניים, בהנחיה של הרופא המטפל. זכרו, לא מדובר בגזרה משמיים אלא ניתן לטפל ואף להפחית באופן משמעותי בכל הקשור להופעת התסמינים, כאשר התופעה עלולה להופיע לא רק אצלכם כמבוגרים אלא גם אצל הילדים. הקפידו למנוע מהם להישאר אל מול המסך למשך שעות רבות, כמו גם בדקו בעת הצורך האם יש צורך להגדיל את הכתב במחשב – לצורך עבודה קלה יותר.