חיבור ללא חייגן: בעד או נגד?

רובינו משתמשים באינטרנט ורובינו משתמשים בחייגן. אך האם אכן יש בו צורך? ובכן רגע לפני שנבחן האם החייגן ראוי לתפוס מקום בחיים שלנו, ראשית נעצור ליישר קו. מיהו אותו חייגן ומדוע הוא מצדיק מאמר שלם. ובכן חייגן הינה תוכנה מובנית ובסיסית מבית Windows כאשר ייעודה פשוט ביותר – לאפשר להתחבר בחזרה לאינטרנט באמצעות שם וסיסמה. כאן ניגש לדון עבור אלו מצבים החייגן יעיל ועבור אלו סיטואציות שווה להשקיע על מנת למצוא ספקית שתסכים לפטור את הלקוח משימוש בחייגן. סקרנים? בואו נתחיל להשוות נתונים בעד ונגד.

נפרדים מהחייגן – שורת יתרונות

אם נתחיל לבחון מדוע יש אנשים שמעדיפים לא לעשות כל שימוש בחייגן, נמצא שהחיבור האוטומטי שמתבצע ללא החייגן מאפשר להמשיך לעסוק בשגרה, מבלי שנהיה לרגע עסוקים בכך. בנוסף, מי שנמנע מחייגן זוכה בכתובת IP חינמית וסטטית (כל עוד המודם לא ינותק מהחשמל היא עתידה להישאר זהה) ואף משתמשי לינוקס מעדיפים אופציה זו, ולו כי על מנת להפעיל חייגן הם נדרשים להשיג רכיבים שלרוב אינם מובנים כחלק אינטגרלי במערכת ההפעלה, אלא מצריכים הורדה נפרדת.

מחיר לצד אופציות

חיסרון נוסף טמון במחיר ובמגוון אופציות הבחירה. מי שיבקש להימנע מהחייגן יימצא שבמקרים מסוימים עליו לשלם יותר (רק בשביל שהאינטרנט יתחבר באופן אוטומטי) ואף מנעד הספקיות מצטמצם, וזאת כי לא כולן מאפשרות זאת. מכאן לפני שבוחרים באופציה כזו או אחרת, יש לבחון שהמחיר שווה את התמורה.

נפרדים מהחייגן – שורת חסרונות

כאשר נפרדים מהחייגן בעצם מאבדים שליטה. נקודה זו באה לידי ביטוי במגוון מצבים. כך למשל ללא החייגן ניתן להיות יותר רגישים לפריצות, למשל אם אדם בעל כוונות זדוניות ותוכנת פריצה מבקש להרע ומגלה את כתובת הIP שלכם, הרי שהוא עשוי לחגוג על חשבונכם – לשתול מגוון מזיקים. מכאן שאם אין חייגן והכתובת ה IP  קבועה, הרי שתאלצו לבזבז כמה שעות יקרות מול ספקית האינטרנטית מתוך מטרה להחליף את הכתובת.

שומר כניסה

דוגמה נוספת לכך שחייגן מאפשר להישאר בשליטה נוגע להורים לילדים. חייגן מאפשר להתיר את הגישה רק למי שמחזיק בסיסמה. מכאן שאם מבקשים למנוע מהילדים לגלוש ללא אישור, הרי שחייגן מהווה שומר כניסה נהדר. רק כאשר אתם ההורים תקישו את הסיסמה, האינטרנט יתעורר לחיים.

ADSL

אם מבקשים לבחון את פני הדברים בכול הנוגע ל ,ADSL ניתן למצוא שתי תשובות שונות עבור אותה שאלה: האם אפשרי להתחבר ללא חייגן ל? ADSL מצד אחד לא תוכלו להתחבר ללא חייגן, אך מי שמוכן להשקיע (מעל ל 200 ש"ח) ומבין בטכנולוגיה, יימצא שהדבר אפשרי, אך דורש רכישה נפרדת של ראוטר שמסוגל לחבר בו זמנית מספר מחשבים לאינטרנט, כך כאשר החיבור לאינטרנט נופל, הראוטר יבצע את החיבור המחודש. אופציה נוספת להחזיק ב ADSLללא חייגן, היא לקחת המודם שקיבלתם מהספקית ולהפוך אותו לנתב. פה יש לשים לב שהמודם אינו מהסוג שמתחבר לשקע של הUSB וכן מהסוג שמתחבר לכרטיס הרשת. האם מדובר במהלך אסור? כלל וכלל לא, אלא מדובר באופציה שמיועדת לשימוש ואף אינה כרוכה בתשלום נוסף. עם זאת, אם המודם מושאל, מעשה זה יבטל את האחריות.

תשובה!

מכאן שכל אדם ובעל עסק צריך לעצור ולשקול מה נכון עבורו. עד כמה חשובה לו השליטה, עד כמה חשובה לו כתובת IP חינמית, עד כמה הוא מוכן לשלם יותר, עד כמה הוא מוכן להשקיע במערכות נוספות וכדומה. מסקנה אחת? רק אתם יודעים את התשובה!