האם מסלול לקצונה היא ההתחלה של קריירה אזרחית מצליחה?

אם גם אתם בני ובנות נוער בגילאי התיכון, אנחנו בטוחים שהגיוס ההולך וקרב לצבא ההגנה לישראל מעסיק גם אתכם לא מעט. באופן טבעי למדי, רוב המלש״בים רוצים להגיע לתפקידים טובים בצה״ל, להתקדם במעלה הדרגות ולהוציא את המיטב מתקופת השירות, אך נראה שלא רבים מבינים עד כמה זה חשוב ושכדאי להתאמץ בשביל שזה יקרה, ולא פשוט להניח לזה לקרות. מה שצריך להבין מהרגע הראשון, זה ששירות צבאי מוצלח הוא מקפצה מעולה לחיים האזרחיים. הכישורים שתקבלו במערכת והיכולת שלכם להסתדר בארגונים גדולים ומורכבים, במיוחד עם המשמעת הצבאית, יעזרו לכם להגיע רחוק גם בחיים האזרחיים. בדיוק בגלל זה, גם אתם בטוחים כבר במאה אחוז שתרצו להיות קצינים, גם אם אתם ההיפך הגמור, ובמיוחד אם אתם איפשהו באמצע, אנחנו רוצים להסביר מדוע כדאי לשאוף להגיע למסלול לקצונה עם הגיוס ואיך זה יכול להשפיע עליכם בצבא ולאחר מכן, ואפילו להסביר איך תוכלו לדאוג לכך שזה באמת מה שיקרה.

מהו מסלול קצונה ומה זה מתאם קצונה?

דרגות הקצונה בצבא הן הדרגות הגבוהות ביותר. כדי להיות קצין בצבא בכל תפקיד שהוא יש לעבור קורס קצינים בבה״ד 1 – קורסים משתנים כמובן בהתאם לתפקיד הספציפי, אך בכל מקרה מאתגרים ולא פשוטים כלל. כדי לקבל את האפשרות להגיע לקורס קצינים, כמובן שחייבים להיות טובים בתפקיד שלנו ולהדגים חיילות טובה, אך ישנם גם תנאים בסיסיים יותר שצה״ל מציב. למעשה, המסלול שדרכו מגיעים אל התפקיד הזה בצבא מתחיל כבר בצו הראשון עם ההערכה על החיים. אז הוא אז הוא מקבל דירוג מסוים שנקרא מתאם קצונה, החל ממתאם 0 (לא מתאים כלל לקצונה או מתאים באישורים חריגים) ועד למתאם 3 – התאמה גבוהה ביותר לקצונה.

 

 

איך להבטיח מתאם קצונה גבוה?

כאמור, מתאם הקצונה מתחיל להתאפיין כבר בשלבים הראשונים של המיון לצה״ל, החל מהצו הראשון. המבחנים השונים שעוברים ייקבעו את הדירוג בסופו של דבר ובגלל זה חשוב להשקיע בהם. יש כאלה שחושבים שזה משהו שאי אפשר ממש להתכונן אליו, אבל ההיפך הוא הנכון. למבדקים השונים במהלך הצו הראשון ניתן בהחלט להתכונן בצורה טובה עם מבחנים לצו ראשון, סימולציות במחשב, תרגול של ראיונות והכנה מקיפה לכל מה שעוברים ביום החשוב הזה. על כן, אם אתם שואפים לשרת בתפקידי קצונה ובכלל אם אתם רוצים להגיע לתפקידים טובים בצה״ל ולשירות משמעותי, שווה להכין את עצמכם מראש לצו הראשון ולשאר המיונים שיבואו לאחר מכן, וזה לגמרי משהו שאפשר לעשות.

האם מסלול לקצונה היא התחלה של קריירה אזרחית מבטיחה?

אז מה זה בעצם להיות קצין? ראשית לעבור את אחד הקורסים המפרכים והקשים ביותר בצה״ל הכוללים מבחנים על כושר הפיקוד, מבחנים סוציומטריים, מסלולי כושר גופני, ניווטים, מבדקי ידע על ארץ ישראל ועוד. שנית, לפקד על הרבה חיילים, להפגין יכולות מנהיגות ולהעמיד את האופי שלנו כל הזמן במבחן. ואחרון לטפס בסולם הדרגות ולחתור תמיד להצלחה.

ברור שאלו תכונות חשובות שבסופו של דבר ישרתו כל אחד גם בחיים האזרחיים. מעבר לכך, הרבה מאוד מעסיקים ובעיקר לא מעט חברות גדולות במשק, הרבה בתחום ההייטק – מחפשים דווקא את אותם האנשים שיצאו מצה״ל וסיימו מסלול של קצונה, והתפקיד הזה מעיד על כישורים ואופי.

לסיכום

בני ובנות נוער לפני הגיוס, אנו ממליצים לכם להתכונן היטב למיונים ולמבדקים השונים לקראת הגיוס, ולנסות להבטיח עד כמה שניתן שתקבלו מתאם קצונה גבוה. זה יבטיח שירות טוב ומאתגר יותר, ובהחלט גם יכול לקדם אתכם בחיים האזרחיים אחרי השחרור.