מתחשבים בקולגות: הכללים שכל מעשן צריך לשמור עליהם בזמן עישון

מעשנים ועובדים עם לא מעשנים? מוצאים את עצמכם לעיתים קרובות נאבקים לאזן בין ההרגלים האישיים שלכם לבין רווחתם של עמיתיכם? עישון בעבודה יכול להיות נושא שנוי במחלוקת, וחשוב לקחת בחשבון את ההשפעה שיש להרגלים שלכם על הסובבים אתכם. כיצד מעשנים יכולים להתחשב יותר בעמיתיהם? בין אם אתם מעשנים המעוניינים לשפר את התנהגותכם במקום העבודה ובין אם אתם לא מעשנים המחפשים סביבה נעימה יותר, המאמר הבא מכיל טיפים שיעזרו לכולם.

עישון בעבודה

עישון הוא בחירה אישית, ולמעשנים יש את הזכות לעשן בחייהם הפרטיים. עם זאת, כשמדובר במקום העבודה, עישון יכול לגרום לבעיות רבות. בראש ובראשונה, הוא מהווה סיכון בריאותי משמעותי ללא מעשנים שנאלצים לשאוף עשן פסיבי. חשיפה לעישון פסיבי מעלה את הסיכון לסרטן ריאות, מחלות לב ושבץ. בנוסף לאלה, עישון פסיבי עלול להחמיר אסתמה ומצבים נשימתיים אחרים.

עישון בעבודה או בחללי עבודה משותפים יכול גם ליצור סביבה לא נעימה ללא מעשנים. ריח העשן יכול להישאר באוויר במשך שעות ולהקשות על לא מעשנים לנשום. ריח העשן יכול גם להיצמד לבגדים ולשיער, וללא מעשנים לא נעים להיות בקרבת מעשנים בגלל אלה. העישון בעבודה עשוי ליצור מתח וקונפליקט במקום העבודה שבסופו של דבר יכול להשפיע על הפרודוקטיביות והמורל של העובדים.

השפעות שליליות של עישון בעבודה

בנוסף לסיכונים הבריאותיים וההשפעה על לא מעשנים בגלל העישון הפסיבי, עישון בעבודה יכול להיות בעל השפעות שליליות אחרות. הינה כמה דוגמאות:

 • פרודוקטיביות מופחתת: כשמעשנים לוקחים הפסקות עישון תכופות, הם עלולים לשבש את זרימת העבודה ולהפחית את הפרודוקטיביות. הפרודוקטיביות המופחתת עשויה גם ליצור טינה בקרב לא מעשנים שעשויים להרגיש כאילו הם עושים יותר עבודה כדי לפצות על הקולגות המעשנים שלהם.
 • יותר עלויות ביטוח: מעסיקים עלולים להתמודד עם עלויות ביטוח גבוהות יותר בשל הסיכונים הבריאותיים הקשורים לעישון. העישון יכול להוביל לפרמיות גבוהות יותר או כיסוי מופחת לעובדים.
 • פגיעה בתדמית החברה: עישון יכול להיתפס כהרגל שלילי, ועישון עובדים בכניסה לבניין או בסמוך לשטחים ציבוריים יכול ליצור רושם שלילי על החברה.
 • מפגעי אש: עישון מהווה סכנת שריפה, במיוחד במקומות עבודה בהם קיימים חומרים או ציוד דליקים. בדלי סיגריות שהושלכו יכולים גם להצית שריפות באזורים חיצוניים.
 • אחריות משפטית: מעסיקים עלולים לעמוד בפני אחריות משפטית אם הרגלי העישון של העובדים גורמים נזק לאחרים, כגון במקרה של שריפה או חשיפה לעשן פסיבי.

חשוב להכיר בכך שלעישון יכולות להיות מגוון רחב של השפעות שליליות מעבר לסיכונים הבריאותיים למעשנים וללא מעשנים. בעזרת כמה צעדים לצמצום או הפסקת העישון במקום העבודה, מעסיקים ועובדים יכולים ליצור סביבה בטוחה ופרודוקטיבית יותר לכולם.

 

 

התחשבות בקולגות שלכם

כמעשנים, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להתחשב בקולגות שלכם. הינה כמה טיפים:

 • עשנו בחוץ: אם מקום העבודה שלכם מאפשר לעשן בזמן העבודה, הקפידו לעשן בחוץ. העישון בחוץ ימנע מאנשים שאינם מעשנים להיחשף לעישון פסיבי וישמור על ריח רענן במקום העבודה.
 • שימו לב לסביבתכם: אם אתם מעשנים בחוץ, הקפידו להתרחק מכניסות ויציאות. כך, תימנעו מאנשים שאינם מעשנים את הצורך לעבור דרך ענן עשן כדי להיכנס או לצאת מהבניין.
 • השליכו את בדלי הסיגריות שלכם כראוי: אל תזרקו את בדלי הסיגריות שלכם על הקרקע או באדניות. במקום זאת, השתמשו במאפרה או בפח לסילוק סיגריות כדי להיפטר כראוי מבדלי הסיגריות שלכם.
 • שקלו להשתמש בסיגריה אלקטרונית: אם אתם משתמשים במכונת גלגול חשמלית, שקלו לעבור לסיגריה אלקטרונית. סיגריות אלקטרוניות אינן מייצרות עשן, ולכן הן פחות מזיקות ללא מעשנים. בנוסף לכך, הן אינן מייצרות את אותו ריח כמו סיגריות רגילות שיכול להיות נעים יותר ללא מעשנים.
 • כבדו את המרחב של האחרים: אם אתם עובדים קרוב לאחרים, דאגו לשאול אם אכפת להם אם אתם מעשנים. אם כן, כבדו את רצונם ותעשנו במקום אחר.
 • התחשבו בבריאות הקולגות שלכם: אם הקולגות שלכם חולים, הימנעו מעישון בסביבתם. העשן יכול להחמיר מחלות שפוגעות בנשימה, ולהקשות על עמיתיכם להתאושש.

לסיכום

עישון בעבודה יכול ליצור בעיות רבות ללא מעשנים. עם זאת, מעשנים יכולים לנקוט צעדים כדי להתחשב בקולגות שלהם. באמצעות עישון בחוץ, השלכת בדלי סיגריות כראוי ומודעות לסביבתם, מעשנים יכולים לעזור ליצור סביבת עבודה נעימה ובריאה יותר. בנוסף לאלה, בעזרת שימוש בסיגריות אלקטרוניות וכיבוד המרחב והבריאות של הקולגות, מעשנים יכולים לעזור להפחית מתח וקונפליקט במקום העבודה. בסופו של דבר, על המעשנים לקחת אחריות על מעשיהם ולהתחשב בסובבים אותם.