לחץ בעבודה? ייתכן שזה יאיץ התקרחות

 

אורח החיים המערבי מחייב את כולנו (או לפחות את רובינו) לעבוד סביב השעון על מנת לעמוד בתשלומים השוטפים של שכירות או משכנתא, תשלומי החשבונות השונים המצטברים מדי חודש, חוגים לילדים, דלק והוצאות רכב, מותרות בשעות הפנאי והרשימה רק הולכת ומתארכת. המציאות הזו מביאה עובדים רבים, גברים ונשים כאחד לעבוד במרץ רב, מה שיוצר לא אחת הרבה מאד סטרס שלו השפעה רבה על הגוף ועל הנפש. לצד שלל תופעות שליליות, אחד הדברים שלחץ מתמיד כמו זה שקורה במקום העבודה עושה, זה האצה של תהליכי התקרחות וזה נכון אגב לא רק לגבי גברים, אלא גם לגבי נשים שבהחלט יכולות לסבול מהיחלשות של השיער ומנשירה, אפילו עד כדי התקרחות חלקית. בואו ננסה להבין איך שני הדברים קשורים, מה ניתן לעשות כדי לפתור את הבעיה ומתי צריך לשים באופן כללי שהלחץ עובר את הגבול הנורמלי.

התקרחות ולחץ אצל גברים

בצדק רב מדברים חדשות לבקרים על פערי השכר במשק בין גברים ונשים, אבל חשוב לדעת כי גברים עובדים בממוצע יותר שעות מנשים ובמקרים רבים (לא תמיד בצדק), מטילים על הכתפיים שלהם אחריות רבה יותר המתבטאת במשימות מורכבות בזמן קצר. לצד המציאות הזו, במיוחד בישראל גברים רבים סובלים מהתקרחות גברית טיפוסית ושני הדברים האלה בהחלט הולכים ביחד. מחקרים בתחום מראים שההתקרחות הגברית הטיפוסית מועצמת כאשר גברים חווים לחץ, ואפילו לחץ מתון לאורך זמן ובמיוחד כאשר יש חוסר משמעותי בשעות שינה. טיפול תרופתי בהחלט יכול לעזור במקרים הללו וניתן ליטול את תרופת פינסטריד נגד התקרחות גברית שעוזרת בלא מעט מצבים. יחד עם זאת, ההמלצה החד משמעית שלא רופאים רבים ומומחים מתחומים אחרים היא לנסות ולהפחית עד כמה שניתן מהמתח והלחץ היומיומיים. יכול להיות שזה נשמע כרגע כמו משימה בלתי אפשרית, אבל אתם חווים לחץ על בסיס קבוע זה בהחלט דבר מה שאתם חייבים לעצמכם קודם כל.

התקרחות ולחץ אצל נשים

בניגוד לגברים, נשים לא סובלות מהתקרחות טיפוסית שהיא למעשה הורמונלית, אבל זה ממש לא אומר שהלחץ של שגרת העבודה לא יכול לגרום לדברים דומים. גם כאן בניגוד לגברים, לא מדובר באובדן מלא של השיער, אלא בעיקר בהידלדלות שלו שמקורה בנשירה מוגברת. כאשר מוסיפים גורמים חיצוניים נוספים כמו חשיפה ארוכה לשמש, לידות ותזונה לא נכונה, ניתן בהחלט להבין מדוע התופעה של נשירה אצל נשים היא כל כך נפוצה. גם כאן, קריטי ביותר להפחית את הלחץ הזה, מה שאומר שיש למצוא דרכים שונות להפחית אותו. יחד עם זאת, חשוב לבדוק גם גורמים נוספים כמו תזונה חסרה וההמלצה היא לגשת את רופא המשפחה בהקדם על מנת לבדוק מדוע יש נשירה כי לפעמים זה עשוי להעיד על בעיות גדולות יותר.

הפחתה של הלחץ חיונית גם לגברים וגם לנשים

ההתקרחות והנשירה הן רק ביטויים פיזיים למצב נפשי לא טוב ואם אתם מרגישים כך כדאי מאד להתחיל לחשוב איך לשנות את זה, אפילו אם אתם מרגישים שאתם כבר רגילים לחיות ככה. בראש ובראשונה שווה לנסות להבין איך אפשר להוריד את הלחץ בעבודה, גם אם זה דורש לדבר עם הבוס ולשנות משימות ואפילו להוריד באחוזי המשרה. כמו כן חשוב להתחיל לסגל הרגלים חשובים כמו כושר גופני או תרגולי יוגה ומדיטציה שבהחלט יכולים לסייע לשכך מתח וחרדה.

זכרו – הבריאות שלכם היא הדבר החשוב ביותר שברשותכם ולא כדאי להזניח אותה.